Dimitrije Mita Pop-Hristić
APOTEKAR MLADENOVAČKI – Čika Mitina apoteka
Na gornjem (severnom) uglu današnjeg parka, nekadašnjeg Žitnog trga, nalazi se stara lepa kuća, svima u varoši znana kao “Mitina apoteka”, koju je podigao čuveni mladenovački apotekar Dimitrije Pop Hristić. Ta zgrada je danas simbol starog Mladenovca i Mladenovčani bi trebali da znaju koje tu zgradu sagradio i u njoj živeo i radio do svoje smrti sedamdesetih godina XX veka.
Došavši u Mladenovac sa studija u Zagrebu i Gracu, Mita Hristić je oko 1898, otkupio staru apoteku od Koste Belkića za 20.000 dinara. Godine 1906. Mita otkupljuje abadžijsku radnju i plac od Miloja Mitrašinovića i gradi svoju zgradu-apoteku na uglu Žitnog trga sve do novembra 1907. kada se u nju i useljava. Dok se gradila apoteka, Mita je premestio radnju kod rampe u lokal Ilije Đorđevića gde je radio godinu dana. Međutim, nije sve išlo bez poteškoća, mladi apotekar je upao u finansijske probleme zbog visokih kamata a došlo je i do sukoba interesa kreditora Antonija Lazića i Ilije Đorđevića. Godine 1912. apoteka je zatvorena i Mita je otišao u rat. Vratio se 1913. naredbom vojnog načelnika, uz saglasnost ministra vojske, da sačekuje vozove sa ranjenicima, koji su dolazili sa Bregalnice, i deli sanitetu lekove. Godine 1914. apoteka je ponovo zatvorena i čika Mita odlazi u Prvi svetski rat.
Mitina lepa kuća u centru našeg grada imala je burnu istoriju, a verovatno najslavniju godinu kuća je imala kada se u njoj 1915. smestio štab generala Živkovića koji je odatle komandovao Varovničkom bitkom. Posle toga došla je austrougarska okupacija. Po povratku iz rata 1919. čika Mitu je sačekao težak udarac. Sva roba, sve stvari, svi sudovi su bili razneseni, ni jedna stolica nije bila sačuvana. Bilo mu je potrebno dve godine da se oporavi. Kada je Nikola Bodi dobio dozvolu da otvori apoteku u Mladenovcu čika Mita se žalio ministarstvu da u Mladenovcu nema posla ni za jednog apotekara, ali mu žalba nije uslišena. Čika Mita je bio uveren da je to zavera poslanika Vlajka Đorđevića-Stanića (DS) jer nije hteo da glasa za njega. Verovatno se u to vreme Mita približio Janku Badžaku (JRZ) što se vidi iz jedne fotografije sa Badžakove slave gde je uslikana njegova supruga Perka.
Sa čika Mitinog balkona govorili su razni političari a sam čika Mita nije se previše izjašnjavao ni za jednu stranku, govorio je da su sve stranke njegove mušterije, ali je doživeo da mu jednog sina streljaju partizani, a drugi da pobegne iz zemlje. Mlađi sin, Konstantin – Kosta, rođen 1914. u Mladenovcu, nije želeo da gleda kako im komunisti oduzimaju apoteku i kuću, pa ga je pred dolazak Rusa čika Mita ukrcao na kamion koji ga je zauvek odvezao iz Mladenovca. U tim danima ratnog haosa Kosta je uspeo da prebegne u Italiju i 1944. stigne u London.
Kosta Pop-Hristić, koji je do tada radio i pomagao ocu u apoteci u Mladenovcu, igrom sudbine dočekao je da u Londonu otvori svoju apoteku i sagradi dve kuće. Kosta je po dolasku u London radio kao moler i u tom poslu potrefi mu se situacija da kreči stan jednom starom apotekaru, koji je zapazio da Kosta prelistava njegove apotekarske knjige. I tako, sticajem okolnosti londonski apotekar zaposli mladenovačkog apotekara Kostu da bi ovaj kroz godine, vrednim radom i štednjom, došao i do svoje apoteke u svetskoj metropoli. Danas u Londonu živi Kostin sin, Dimitrije Pop Hristić, koji nije apotekar kao njegov deda i otac, pa je prodao očevu apoteku. Kada se ženio, organizovao je svadbu u beogradskom hotelu Metropol, a svatovi su bili pola Londonci (po mladi Angelini Engleskinji), pola Beograđani. Danas (2005) Mitin unuk već ima tri ćerke.
Čika Mitin stariji sin Voja mobilisan je pred kraj rata u četnike s kojima je stradao 1944. od partizana u Aranđelovcu (tamo je tih dana bila velika pogibija, 18 mrtvih, seljačka kola prolazila su mladenovačkom glavnom ulicom prevozeći mrtve. Pored dva sina, Mita je s prvom suprugom Natalijom imao i tri ćerke, Stanku, Milicu i Kasiju. Mitina unuka Zorana Purić (od ćerke Milice), koja živi u Beogradu, danas priča da su Pop Hristići od Turaka pobegli iz Prizrena u mesto Janjina, cincarsko središte u Grčkoj, i da i danas imaju tamo rođake koji se prezivaju Papakristu. Zorana je bila supruga Danila Purića, bivšeg glavnog urednika Politike i ambasadora. Mitin rođeni brat je bio apotekar u Ohridu, a drugi brat Antonije bio je konzul u Aleksandriji. I Mitina ćerka Kasija se udala pre rata za apotekara (u Strugi), i tako redom, pa danas u čika Mitinoj široj porodici postoji 19 apotekara, kako se vidi na jednoj fotografiji koju čuva Zorana. Mitina prva supruga Natalija ubijena je za vreme Prvog rata od razbojnika u Natalincima kamo se sklonila kod oca bogatog trgovca, tako da je čika Mita ostao sam s petoro dece. Oženio se drugi put, Perkom, i dobio još jednu ćerku Jelu. Jela se udavala prvo u Kragujevcu, ali to nije uspelo, brzo se vratila kući i bila za vreme okupacije atrakcija za varoški korzo, jer je bila prava lepotica. Upoznala je u Mladenovcu Duška Dedića, koji je bio inženjer hemije, “sapundžija” u klanici, ali po dolasku Rusa Duško je otišao u rodni kraj. Posle oslobođenja Duško se vratio i našao Jelu, koja je tada radila u jednoj drogeriji pored knjižare Gece Kona u Beogradu. Duško je živeo s Jelom u Mladenovcu i radio više godina u klanici “7. juli”. Bio je atleta, visok preko dva metra i izvrstan plivač, što je često demonstrirao na bazenu fabrike džakova. Po varoškoj priči, na olimpijadi 1936. osvojio je medalju u plivanju a kasnije su došle priče da je bio stric Arsena Dedića. Duško i Jela s ćerkom Nenom, su se na kraju odselili iz Mladenovca u Rijeku. Nenin sin (Farmakovski) živi danas u Beogradu.
Oktobra 1944. po oslobođenju komunisti su spalili kompletnu čika Mitinu biblioteku. Izbacivali su kroz prozor komplete Srpske književne zadruge, Karijatide i Narodnog dela na trg (danas park) i tu napravili lomaču. Ta zbirka bi danas imala neprocenjivu vrednost i značaj za Mladenovac da je ostala gradskoj biblioteci. U Mitinu kuću se tih dana uselio okružni komitet i zatim sreski komitet SKOJ-a (tu su navraćali Draža, Šuca, Srba Josifović, Banovac, Jerko, Mladen…), koji je tu ostao do 1948, ceo taj krizni period kada su tu donete za mnoge meštane i namernike sudbonosne odluke, koje su često značile život ili smrt. Kasnije se tu uselio AFŽ. Posle rata, čika Mita je radio u svojoj apoteci u “društvenom sektoru”, a pomagao mu je i Miša Nikolić Apotekar koji je kasnije radio i u Bodijevoj donjoj apoteci, a na sprat Mitine kuće, u tri stana, uselili su se opštinski stanari. Po odlasku u penziju Mita se uporno žalio ministarstvu da mu je penzija mala, ali mu žalba nikada nije uslišena.
– Kada je posle rata čika Mita boravio kod sina u Londonu ovaj ga je poveo doktoru da mu prikači slušni aparat. Čika Mita je probao aparat i diskretno zamolio sina da izađu napolje da mu nešto kaže. U hodniku je rekao sinu: “Ne treba mi” – “Kako tata ne treba ti” – “Ne mora Mita Apotekar sve da čuje.” Čika Mita se naslušao u svojoj radnji mnogih priča i abrova a već je bio navikao na svoju gluvoću i nije želeo to da menja.
Sledeću anegdotu o čika Miti zabeležila je Olivera Milićević: U poodmakloj starosti čika Mita je često bivao u Domu zdravlja. Kada je jednom prilikom, lekar u Domu zdravlja zabrinuto upozorio poznatog apotekara, da mu je stanje zdravlja veoma ugroženo i da će mu obezbediti ambulantna kola za povratak kući, čika Mita se na trenutak nekud izgubio. Četvrt časa docnije, odnekud se pojavio i uznemirenom osoblju jednostavno rekao: “Išao sam kući da obavestim Perku (suprugu) da ću da dođem kolima.”
Pop Hristići su se u Mladenovcu družili s komšijom od preko puta, gvožđarem Ristom Lukićem, zatim sa dr Čedom Đorđevićem, sinovcem dr Vanđelom i drugima. Zabeleženo je da su se Pop-Hristići družili i sa Atanasijevićima, vlasnicima Selters banje, verovatno prirodom svog posla, jer je banjskim gostima i ordinaciji dr Stavre bilo uvek potrebno mnogo lekova. Porodica tetka Dese Aćimović, bojadžijke, bila je veliki prijatelj porodice Pop-Hristić, preko Desinog brata Dušana Simića, Kostinog vršnjaka iz varoši. Obojica su 1944. izbegli u inostranstvo. Desina ćerka Dušica seća se kako je kao još vrlo mala trčala do čika Mitine apoteke gde su je MIta i Perka vrlo srdačno dočekivali i davali joj šarene bonbone iz tegli izloženih mušterijama.
Čika Mita i tetka Perka su pod starost živeli u prizemlju svoje kuće jer su im gornji sprat i lokal nacionalizovali. Prolaznici su mogli da vide čika Mitu kako u slobodno vreme čita novine u svojoj sobi. Pomoćne zgrade pored apoteke, koje su danas lokalčići pored parka, bile su Mitini magacini i radionice u kojima je stari apotekar spravljao lekove, dok nisu dolaskom komunista takođe „nacionalizovane“.
Legendarni čika Mita apotekar je umro u svojoj 93. godini u Mladenovcu u svojoj spavaćoj sobi koja se nalazila na mestu nekadašnje radnje za hemijsko čišćenje. Perka ga je sahranila u Natalincima pored sina Vojislava, a ona je posle svoje smrti sahranjena u Beogradu u porodičnoj grobnici Tufegdžića.