STANIĆA KUĆA
SOKOLANA / GRAFIKA
Velika zgrada ispod nadvožnjaka, u varoši poznata kao Sokolana (do nedavno Grafika) po priči je prva spratna zgrada u Mladenovcu izgrađena još davne 1901. zaslugom bogatih trgovaca Đorđevića-Stanića iz Kovačevca. U toj zgradi u prizemlju prvo je bila velika Stanićeva trgovina, a pozadi stovarište, koja je bila jača nego sve trgovine zajedno u varoši. Tu je, posle Prvog sv. rata, bila kafana i hotel “Kruna”. Kafanu je tridesetih godina držao Živadin Đorđević-Stanić Glavonja, koji je imao običaj da kaže kada mu mušterija dođe suviše rano: “Evo ti dinar, idi kod Gliše popi kafu, ne mogu sad da ložim vatru”. Kafanu je tu pod imenom “Jadran” kasnije neko vreme držao Vukoman Katanić iz Banje kod Aranđelovca, kada su tu bile i igranke, na kojima su svirali naši Romi ispod pruge, odlični svirači. Godina 1931/32. u ovoj zgradi je bio i mladenovački Sud, a tu je, takođe pre Drugog rata, bila “tanc šul” (plesna škola), koju je vodio tanc-majstor Sveta Kovačević (doživeo u Mladenovcu skoro sto godina).
Tu su pre Drugog rata sokoli vežbali gimnastiku pa od tada ova zgrada nosi po njima ime. Za vreme okupacije u Sokolani su bili i Nemci i Bugari. Kada su Bugari jedne noći navrat-nanos pobegli pre dolaska Rusa, mangupi iz komšiluka, među kojima je bio i budući glumac Ciga Milenković, uskočili su u zgradu i izbacivali kroz prozor sve što su našli: i oružje, i ćebad, i čizme, municiju, a narod je to sve raznosio. Odatle i Cigi konjče Riđa s kojim je na taljigama po oslobođenju rabadžijao po Beogradu dok se nije upisao u glumačku školu. Posle rata sve do 1954. u ovoj zgradi funkcionisalo je sportsko društvo Partizan.
U Sokolani su vežbali i mladenovački bokseri pod vođstvom mladenovačkog Grka, Filoksimona Anastasijadisa, koga su varošani zvali Kimon. Kimon se obreo u Mladenovcu za vreme nemačke okupacije. Bio je transportovan vozom kao zarobljenik iz Grčke u Nemačku, što bokserski prvak Balkana, nikako nije bio spreman da prihvati. Voz je zastao baš u Mladenovcu, Kimon je ugrabio priliku i, uz pomoć mladenovačkih mangupa koji su se muvali oko stanične restoracije, uspeo da se sakrije. Skrivajući se od Nemaca dočekao je Kimon oslobođenje, tu se i oženio i dobio sina Aleku i ostao skoro tri decenije u našoj varoši. Na kraju Kimon se sa sinom vrati u Atinu. U Atini su bili posećeni od nekih Mladenovčana koji kažu da je Kimon tamo držao bioskop. Kimon je uzvratio posetu jedne godine i okupio staro društvo na Markovačkom jezeru.
Po svedočenju Cige Milenkovića za vreme okupacije Bugari su bili u Sokolani: Nisam nikada video tako zaguljenu vojsku kao te Bugare koje su doveli Nemci. Sve vojske su otišle na Istočni front a Bugare su ostavili u Mladenovcu. Sazidali su bazen na Selters banji odmah ispod česme (sad je zatrpan). Puštali su nas da se kupamo za šaku šljiva i dve jabuke. Juni mesec a oni u zimskim čizmama i kratkim pantalonama.
U “Sokolani” su posle rata bila smeštena i neka odeljenja škole, a jedno vreme i opštinski sud i banka. U današnje vreme zgradu Sokolane renovirao je u poslovni centar novi vlasnik Slobodan Stevanović – Čokalija, koji već više decenija, zajedno sa suprugom Olgom, ima zubarsku ordinaciju u Oberhauzenu. Ovaj poznati Mladenovčanin izabran je u Oberhauzenu između 150 dentista za člana tamošnjeg Rotari kluba.