SEDMI KILOMETAR

Stare kuće

SEDMI KILOMETAR
Poviše današnjeg marketa Roda, u glavnoj ulici, nalazi se kuća u kojoj je nekad bila čuvena kafana „Sedmi kilometar“, koju je držao Mijailo Ćirić Bradonja iz Đurinaca i žena mu Krstina, još od pre Prvog svetskog rata, pa sve do oko 1928. godine. Tu su nekada svraćale rabadžije na svom putu za Topolu i Aranđelovac, i u polasku i u povratku, u svako doba dana i noći. Često su bili već nakresani i baba Krstina, kad je probude usred noći, po pričama spadala iz varoši, onako mamurna i zlovoljna ponekad je stavljala sveću u furunu umesto da je naloži, a kada joj zatraže kafu umela je da nastruže garež iz furune i servira pijanim gostima.

Goran Radičević, čukununuk Bradonjin, do skora je čuvao tu furunu u garaži, veliku tučanu peć „kraljica“ staru preko sto godina.
Ovu kafanu je zatim držala i čuvena baba Tranga, koje bila i podvodačica, pa je u kafani „Sedmi kilometar“ bio javni kupleraj, verovatno najčuveniji u istoriji Mladenovca. Trangine mušterije su na vašarima nabacivale drvene kolute sa ivice jednog kruga ocrtanog na zemlji, na jedan štap poboden u sredini (trange-frange). Nagrade za dobre strelce su bile raznovrsne, a najuspešniji dobijali su od Trange ponekad nagradu posebne vrste.

Završila je život na krajnje neobičan način. U to vreme je prolazio kroz Mladenovac samo jedan autobus. I taj jedan autobus potrefi se da naiđe baš kad je baba Tranga prelazila ulicu kod Mehane i tako u toj saobraćajnoj nesreći Tranga iznenada završi svoj život.

Kasnije je tu kafanu preuzeo Dragi Gusan (Matić) i njegova žena Natalija koji su tu bili do 1941. i tu takođe držali javni kupleraj. Dragijeva deca su: sin Rade Burmudža, službenik i ćerka Cica, a u dvorištu ispod kafane bili su stanari.

Jedan od stanara bio je Ivan Varga, majstor na mašinauzu u džakari, koji je došao s familijom u Mladenovac iz Virovitice još davne 1920. godine. Otac i tri brata Ivanove supruge Anke rasprodali su sve u Virovitici i otišli u daleki Brazil. Početkom pedesetih Anka je iz Brazila dobijala pakete kafe koju je prodavala komšijama po Mladenovcu što je bilo svojevrsna atrakcija za ono vreme opšte nemaštine…

Iz knjige „Mladenovačke varošarije“ U.M.

foto: Goran Radičević