RADIVOJA STEVANČEVIĆA KUĆA

Na uglu glavne i Crkvene ulice nalazi se, jedna od najstarijih kuća u Mladenovcu (dugo je tu bio “Šipad”), koju je sagradio Radivoje Stevančević, bogati zemljoradnik iz Sela Mladenovca. Njegova ćerka Milana udala se za Đurđa Radosavljevića, tramvajdžiju, i odselila za Beograd. Đurđe je u Beogradu najčešće vozio tramvaj šesticu, a njegov nećak Raša Pantić, kasnije poznati mladenovački veterinar, odlazio je u Beograd i voleo da se kači na taj tramvaj. Đurđe bi tada zaustavljao tramvaj pun Beograđana i terao malog mangupa iz Mladenovca da uđe u tramvaj i vozi se kao ostali putnici.
U ovoj kući stanovao je veterinar okruga Franjo Veber, Slovenac rodom, sa suprugom Draginjom (Veberka). Njihov sin Bogdan – Boca, gimnazijalac, mobilisan je u četnike u Koraćici gde je stradao od partizana, zajedno sa svojim psom. Ta priča se često pričala po Mladenovcu, jer su je varošani doživeli kao pravu tragediju pošto je Boca bio mlad i napredan gimnazijalac, omiljen u varoši, pohadjao je Gimnaziju Kralja Aleksandra na Dedinju zajedno sa sinovima popa Rusa (Boško i Dušan Popče). Mladi gimnazijalci leti su dolazili u Mladenovac u belim uniformama, a zimi u teget đačkim šinjelima, i kačketima na kojima su bile značke u obliku krune, i svi su planirali dalje školovanje u inostranstvu. Ali sudbina nije tako htela, Boca i Boško su stradali od komunista, a Popče se po dolasku nove vlasti propio i umro mlad. U podrumu ispod Veberovog stana Boca je improvizovao malu kuglanu za decu iz ulice. Ali jednog dana mladi gimnazijalac je mobilisan u Koraćicu gde je na svoju nesreću poveo svog vučjaka Bika. I desi se da pripucaju partizani baš kad je on bio na straži čuvajući vršalicu. Bik je poleteo na partizane a ovi ubiju kuče, a zatim i njegovog gazdu. Docu je majka sahranila u Sokobanji odakle je ona bila rodom. Veberi su pod starost živeli u Obradovićevoj kući kod nadvožnjaka, koja je nedavno srušena, Franjo je sahranjen u Mladenovcu, a Veberka u Sokobanji. 

Radivoje Stevančević i Franjo Veber

Stevančevićeva kuća je posle rata prodata Mići Vujičiću iz Amerića a ovaj je kasnije prodao Šekularcu, upravniku Doma zdravlja, a ovaj Raši Pantiću da bi na kraju u posed ove kuće došli sadašnji vlasnici.
U Stevančevićevoj kući, u lokalu gde se do nedavno prodavao nameštaj, bile su pre Drugog svetskog rata dve radnje: Steve Frizera i Drage Batlije, krojača, koji su obojica kao komšije voleli dobru kapljicu o čemu ima puno anegdota. Dragoljub Srećković Batlija iz Sela Mladenovca, bio je nekada najbolji šnajder u Mladenovcu koji je šio i odelo kralju Aleksandru u Topoli. Kada je trebalo da se kroje naručena odela, petnaest dana nije pio, a kada se taj najteži deo posla odradi majstor Batlija je bio slobodan, šivenje su preuzimali njegovi momci. Batlijin unuk, Dule Kićin, danas drži gril “Batlija” pored restorana “Drapšin”.

Dragoljub Srećković Batlija i šegrti / Raša Pantić, veterinar